Podłogi Drewniane Porady
Podłogi drewniane to wspaniały i wyszukany element podkreślający jakość i charakter wnętrza. Jest to jednak element wymagający bacznej uwagi i troski. W tym dziale znajdziecie Państwo porady dotyczące podłóg drewnianych.
Pytania i Odpowiedzi
W tym dziale znajdują się porady w formie pytań i fachowych odpowiedzi. Przez lata pracy w branży podłóg udało nam się zdobyć doświadczenie, dzięki któremu jesteśmy w stanie odpowiedzieć niemalże na każde pytanie związane z tematem podłóg drewnianych.
Nie znaleźli państwo odpowiedzi na swoje pytanie? Prosimy o wypełnienie formularza i zadanie pytania.
Deska podłogowa czy parkiet ?
Duże elementy takie jak deski pasują do pomieszczeń średnich i dużych. Małe elementy natomiast, takie jak parkiet czy mozaika przyczynią się do wizualnego powiększenia wnętrza. Podobne znaczenie ma również kolor drewna. Jasne barwy optycznie powiększają, zaś ciemne kolory w małych pokojach mogą przytłaczać. Obecnie najpopularniejszy parkiet dębowy występuje w różnych wymiarach. Dzięki czemu taki parkiet drewniany może być układany w dużych pomieszczeniach, gdzie często stosuje się szerokie elementy nawet do 15 cm. Finalnie o decyzji czy deska czy parkiet drewniany decydują preferencje wizualne.
Deska fazowana czy nie ?
Deska bez fazy wymaga przede wszystkim tradycyjnej obróbki, czyli cyklinowania, a następnie kilkukrotnego lakierowania lub olejowania. Nie może być to produkt wykończony fabrycznie, ponieważ na łączeniach desek mogą pojawiać się niewielkie krawędzie i szparki, które powstają na skutek naturalnej pracy drewna.
Deska fazowana może być z 4 stron lub też z 2 stron (wzdłuż deski). Pamiętajmy jednak, że deska fazowana 2 stronnie ma gładkie krawędzie na pozostałych dwóch bokach, a więc może być narażona na powstawanie na tych bokach delikatnych szczelin i niewielkich uskoków, co jest charakterystyczne, zwłaszcza w okresie zimowym.
Drewno fazowane z każdej strony należy do grupy najbezpieczniejszych. Fazowanie sprawia, że nie są wyczuwalne niewielkie różnice na grubości, a powstałe w okresie grzewczym szparki nie są widoczne. Deska po za tym jest dużo naturalniejsza. Ogromną zaletą tego rodzaju obróbki jest możliwość fabrycznego wykończenia.
Co ważne, fazki robione są pod takim kątem, że powstały dołek jest na tyle łagodny, iż nie ma prawa zbierać się tam kurz i brud.
Podłoga drewniana w łazience ?
Olej nie zamyka porów drewna, dzięki czemu drewno „oddycha” i dopasowuje się w sposób naturalny do warunków otoczenia. Do najstabilniejszych gatunków należą: Teak (patrz galeria) oraz Merbau.
Podłogi drewniane pięknie komponują się w łazience z płytkami, a także z drewnianymi płytkami ściennymi. Dodatkowo drewno jest o wiele cieplejsze niż płytka, co jeszcze bardziej podkreśla jego ponadprzeciętność.
Podłoga lakierowana czy olejowana ?
Zaletą powłoki olejnej jest jej łatwa odnawialność. Sam proces nakładania oleju jest bardzo prosty i szybki – na każdą powierzchnię olej można nakładać przy pomocy szmatki, mopa, wałka (nakładając preparat wzdłuż słojów). Olej wsiąka w pory drewna, dzięki czemu deska „oddycha” i jest mniej narażona na kurczenie się. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie olejowosków, które dodatkowo tworzą na powierzchni deski warstwę ochronną. Podłoga pokryta olejem jest bardzo naturalna, podkreślone zostają elementy usłojenia oraz sęki. W okresie zimowym olej pracuje z deską, a więc nie ma groźby, że na powierzchni będą tworzyły się pęknięcia.
Nie trzeba bać się konserwacji podłóg olejowanych. Jest ona bardzo łatwa i szybka, a jej częstotliwość zależy od intensywności użytkowania. Tak więc w przypadku warunków domowych, nie jest ona częstsza niż raz do roku. W wielu przypadkach zabiegi takie przeprowadzane są znacznie rzadziej (zwłaszcza jeśli podłoga jest myta płynami przeznaczonymi do podłóg olejowanych). Renowacje powierzchni można przeprowadzać samodzielnie, używając najprostszych narzędzi – szmatki, a olej można nakładać miejscowo. Podłogi Drewniane Porady
Ogrzewanie podłogowe ?
W okresie zimowym, gdy wilgotność powietrza jest na niskim poziomie, a temperatura nagrzanego drewna jest wyższa, można spodziewać się powstawania niewielkich szczelin pomiędzy deskami, spowodowanych przesuszeniem warstwy wierzchniej. Jest to zjawisko normalne, spowodowane właściwościami drewna. Aby temu zapobiec można w tym czasie zapewnić odpowiednie nawilżanie powietrza w pomieszczeniu (ogólnie dostępne są nawilżacze powietrza). Wybierając gatunek drewna, z którego będzie ułożona podłoga, należy się kierować przede wszystkim niskim współczynnikiem skurczu i rozkurczu. Takie właściwości posiadają przede wszystkim: merbau, iroko, douussie, a z krajowych gatunków drewna: dąb i akacja. Deska z warstwą wierzchnią z drewna klonu, buku, grabu nie nadaje się do stosowania w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Powodem jest duża rozszerzalność i kurczliwość w porównaniu do innych gatunków drewna.
W przypadku zdecydowania się na montaż deski lub mozaik,i należy stosować odpowiedni klej (preferowany przy ogrzewaniu podłogowym), który zachowa elastyczność w trakcie długoletniego użytkowania podłogi na ogrzewaniu. Zaleca się do tego stosowanie dwuskładnikowych klejów poliuretanowych. Uwagę należy zwrócić również na sposób wykończenia podłogi. Szczególnie wart polecenia w przypadku ogrzewania podłogowego jest olej, który wnika w pory drewna i pracuje razem z nimi, a więc nie jest narażony na pęknięcia tak jak lakier.
Ze względu na wskaźnik przewodzenia ciepła niekorzystne jest układanie litego drewna, gdyż ma ono zazwyczaj grubość znacznie powyżej 15 mm, a także jest mocno narażone na krzywienie się ze względu na mniejszą stabilność (im szersza deska tym większa praca). Natomiast korzystne jest stosowanie podłóg warstwowych, takich jak deska 3 warstwowa i 2 warstwowa (ta ma odpowiednią konstrukcję na ogrzewanie podłogowe, a jej zaletą jest też duża warstwa wierzchnia nadająca się do szlifowania), których opór cieplny nie przekracza wymaganych norm ( 0,17 m kw. K/W ). Krzyżowe ułożenie poszczególnych warstw wyraźnie hamuje pracę drewna i ogranicza powstawanie szczelin pomiędzy nawet bardzo szerokimi deskami.
Pielęgnowanie podłogi lakierowanej
Pielęgnowanie podłogi olejowanej
Instrukcja użytkowania i konserwacji podłóg drewnianych olejowanych olejo – woskami OSMO
Poniżej przedstawiamy zestaw kilku wskazówek dotyczących użytkowania i konserwacji podłóg drewnianych, których zastosowanie pozwoli Państwu cieszyć się piękną podłogą drewnianą przez lata.
1. Po naniesieniu powłok Osmo przez czas 10 dni nie przykrywaj podłogi dywanem lub folią polietylenową (w razie konieczności przykryj tekturą falistą),
2. Zapewnij możliwości cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu (produkt utwardza się poprzez oksydację tlenem),
3. Nie myj powierzchni Osmo na mokro przed upływem 10 dni od naniesienia powłok (nawet czystą wodą),
4. Pierwszą pielęgnację (środek do czyszczenia i pielęgnacji wosku 3029) możesz wykonać nie wcześniej niż 10 dni od naniesienia powłok Osmo,
5. Chodzić po powierzchni możesz już następnego dnia od naniesienia powłok, ale pamiętaj aby nie użytkować ich intensywnie ( np. przesuwanie mebli lub chodzenie w twardym obuwiu),
6. Zabezpiecz meble systemem podkładek filcowych,
7. Pod fotele z kółkami zastosuj specjalistyczne maty ochronne,
8. Zastosuj system zbierania brudu (wycieraczki np. przed wejściem i po wejściu do obiektu, domu). Prawidłowo zaprojektowany system wycieraczek powinien zawierać 3 strefy czyszczenia: zgrubną, pośrednią i osuszającą. W użytku publicznym system zbierania brudu powinien wynosić minimum 2,5 metra bieżącego ciągu czyszczącego,
9. Usuwaj zawsze na bieżąco piasek i kurz z powierzchni Osmo (odkurzacz, ściereczka, mop ),
10. Oddziel gumowe elementy wyposażenia domu lub przedmioty od powłok Osmo (powłoki mogą reagować z gumą),
11. Do codziennego mycia używaj środka o nazwie Wisch Fix 8016 (wg.zaleceń karty aplikacji). Podłogę zawsze należy myć wilgotnym a nie ociekającym mopem (wytrzyj nadmiar wilgoci suchą szmatką),
12. Miejscowe intensywne zabrudzenia usuwaj Środkiem do Pielęgnacji i Czyszczenia Wosku Spray 3031 lub Środkiem do Renowacji i Czyszczenia i Wosku 3029 (wg. karty aplikacji),
13. Wszelkie widoczne uszkodzenia to nic innego jak zarysowania powierzchni powłok twardego wosku, które należy likwidować poprzez nanoszenie Środka do Renowacji i Czyszczenia Wosku 3029 (wg. Karty aplikacji). W użytku domowym czynność tą należy wykonać kilka razy w roku (w przypadku widocznych uszkodzeń – ścieżek komunikacyjnych). W użytku publicznym należy stosować ten produkt minimum 1 raz w tygodniu (pielęgnacja ta może być wykonana przez użytkownika lub firmę parkieciarską),
14. W czasie prac remontowych zabezpiecz podłogę przed zniszczeniem (np. tekturą falistą),
15. Głębokie uszkodzenia powłok Osmo należy zeszlifować delikatnie papierem o granulacji 120, następnie odpylić i nanieść (np. szmatką) adekwatny do zastosowanego wosk olejny (np. 3032 lub inny) we właściwej ilości powłok.
Podłogi drewniane Poznań
"Podłoga drewniana jest podstawą pięknego wnętrza dlatego też jesteśmy my Drogi Kliencie, aby dać Tobie to o czym marzysz. Wystarczy połączyć klasyczne piękno natury jakim jest drewno z Twoją wyobraźnią by stworzyć coś wyjątkowego na długie lata."
Michał Pera