Email

ideadecor@jakapodloga.pl
 

Telefon

+48 601 172 265
 

Salon Podłóg

ul. Szczepankowo 109a, 61-306 Poznań

Jodełka francuska czy klasyczna (angielska)

Blog

Blog Pana Michała traktujący o szerokopojętym temacie podłóg i wykończeniu wnętrz. Znajdziecie tu Państwo autorskie wpisy właściciela firmy Idea Decor przekazujące wiedzę zebraną podczas wielu lat pracy w branży podłóg.

Jodełka angielska czy jodełka francuska

Jaka jest najładniejsza podłoga w domu? Odpowiedź jest tylko jedna – ta z drewna – nieważne czy to deski czy parkiet. Chodzi o ten wspaniały materiał, jakim jest naturalne drewno. W tym wpisie skupimy się na jednym z bardziej popularnych ułożeń podłogi czyli jodełce.

Często spory dylemat to jodełka angielska czyli klasyczna czy jodełka francuska lub jej odmiana czyli jodełka węgierska ( różnią się kątem cięcia ). Jakie ułożenie wybrałabym to częste pytanie zadawane przez klientów. I odpowiedź nie jest wcale taka prosta, ponieważ jest to spory dylemat.

Oba sposoby układania parkietu w jodełkę są piękne i wzbudzające zainteresowanie. To ułożenie doskonale sprawdzi się w każdej przestrzeni – zarówno tej utrzymywanej w tonie klasycznym, jak i retro czy nowoczesnym.

Parkiet w jodełkę nadaje wnętrzu klasy i stylu. Kiedyś stosowany w kamienicach , dziś świetnie się sprawdza w apartamentach i domach. Dobrze wygląda w wysokich wnętrzach, w których występują duże okna. Ale też jodełka sprawdzi się w normalnych domach czy mieszkaniach, niekoniecznie tylko w stylowych apartamentach.

Na pewno nie wolno się bać zastosowania jodełki w  nowocześnie urządzonych wnętrzach. Dziś parkiet w jodełkę i nowoczesne wnętrze to idealne połączenie. Warto jednak pamiętać, aby pozostałe elementy wystroju i aranżacji były tak dobrane, aby wyeksponować drewniany wzór jodełki.

Jodełka angielska (klasyczna)

Potocznie występująca pod nazwą parkiet – jodełka klasyczna najczęściej kładziona jest pojedynczo , ponieważ daje to delikatny i elegancki efekt.

Same deski mogą mieć różne wymiary ( wąskie lub szerokie ), ale to te bardziej smukłe dadzą efekt delikatności i lekkości – i takie często są preferowane. Takie też spotykane są najczęściej w starych kamienicach i mieszkaniach, urządzonych klasycznie.

W nowoczesnym wnętrzu można zastosować szerokie elementy parkietu. Jodełka klasyczna pięknie wygląda w wersji olejowanej i szczotkowanej, kiedy to podkreślone zostają jej wszystkie aspekty – usłojenie , ciepły kolor , ale lakierowana też jest ładna i również można ją wykończyć w wielu podobnych do olejowosku kolorach. Jeśli chodzi o sam kolor, to w zależności co preferuje. Ciemne, postarzane drewno daje charakteru, ale ładnie też wygląda jaśniejszy odcień, taki przypominający surowe drewno, który nadaje wrażenia większej przestrzeni.

Jodełka francuska ( lub też jodełka węgierska) jest równie piękna.

Jodełka tzw. chevron to klepki o kształcie równoległoboków, których krótsze boki przycięte są pod kątem 45 stopni. Klepki łączy się w charakterystyczny układ, przypominający groty strzał czy gałęzie choinki.

W porównaniu do klasycznej jodełki, czyli klepek parkietowych układanych pod kątem prostym, jodełka francuska jest bardziej zdobnicza i ekskluzywna. Tym samym podłogę układaną we wzór chevron musimy dopasować do stylu wnętrza, w którym się znajduje. Nie we wszystkich aranżacjach będzie odpowiednim tłem lub głównym motywem. Jeśli mowa o zastosowaniu jodełki, należy przede wszystkim wspomnieć o stylistyce wnętrza. Sam wzór jodełki jako podłogi drewnianej nie ma szczególnego znaczenia użytkowego, o ile zastosowana jest we właściwym dla drewna pomieszczeniu. Najważniejszy jest jej walor estetyczny i bardzo zdobniczy charakter.

Jodła francuska stanowi znakomitą ozdobę wnętrza oraz daje nowoczesny powiew, z nutą elegancji. Parkiet drewniany układany we wzór jodły francuskiej chevron tworzy harmonijny, ekskluzywny detal, który stanowi doskonałe tło dla mebli i dodatków.

Po inspiracje zapraszamy do zakładki realizacje oraz do wizyty w naszym salonie, gdzie możemy zobaczyć różne wzory i wybarwienia.

Skontaktuj się z Panem Michałem

Czytaj więcej wpisów Pana Michała

Postarzana, szeroka deska dębowa

Postarzana, szeroka deska dębowa

Kolejny klient i kolejne spełnione życzenie. Tym razem realizacja dość odważna. Postarzana deska dębowa szeroka na 24 cm i długości 2,4 m bieżących. Zamierzeniem był efekt starej , zniszczonej deski dębowej. Szczególnie istotne było zachowanie wszystkich szczegółów...

czytaj dalej
Deska postarzana

Deska postarzana

Czy w Państwa ofercie znajduje się deska postarzana? Oczywiście! Możemy ją wykonać w każdej chwili. W końcu to drewno, czyli materiał bardzo wdzięczy do obróbki. Zwłaszcza jeśli lubimy podłogi dębowe. Można je modyfikować, barwić, uwydatniać usłojenie. Na życzenie...

czytaj dalej
Schody zabiegowe na betonie

Schody zabiegowe na betonie

Montujemy schody zabiegowe na betonie. Jest to bardzo ciekawy projekt i z pewnością spodoba się Państwu. Schody zabiegowe są bardzo trudne w wykonaniu. Głownie ze względu na precyzję cięcia i zachowanie kątów. Tym bardziej jesteśmy dumni z naszej ekipy montażowej....

czytaj dalej

Nasze Podłogi Wykonujemy:

9

Szybko

9

Solidnie

9

Terminowo

Salon Podłóg Drewnianych Poznań

Z powodu dużej ilości pracy w terenie przed przyjazdem prosimy o kontakt telefoniczny.

Idea decor: ul. Szczepankowo 109a, 61-306 Poznań, Poland

+48 601 172 265

ideadecor@jakapodloga.pl

Zamów darmową wycenę!